Trzeci tydzień stycznia przywitał Nas iście zimową aurą! Okrywa śnieżna ochroniła nasze oziminy przed mrozem sięgającym lokalnie nawet do -200 C. Niestety śnieg nie poleżał na naszych polach zbyt długo  – lustrowaliśmy pola 20 stycznia, temperatura w dzień wynosiła ok. 70 C i z okrywy śnieżnej niewiele zostało. Zaobserwowaliśmy, że zboża ozime nie przeszły w pełni procesu jarowizacji – niskie temperatury utrzymywały się przez zbyt krótki okres czasu. Rośliny nie zagęściły soków komórkowych co oznacza, że oziminy prowadzą „uśpioną” wegetację. Niestety obserwujemy sporo plantacji zainfekowanych przez patogeny grzybowe na jesieni ubiegłego roku. Szczególnie na jęczmieniu ozimym, który porażony jest przez mączniaka prawdziwego, rdzę brunatną oraz lokalnie rynchosporiozę czy plamistość siatkową. Zwróćmy uwagę na to, że biologia chorób zmienia się wraz z pogodą i często typowo wiosenne patogeny możemy obserwować na roślinach jesienią czy zimą. Wiosną po pełnym ruszeniu wegetacji musimy być przygotowani na wczesny i skuteczny zabieg fungicydowy T1 w zbożach ozimych.

W rzepaku ozimym głównym problemem okazuje się porażenie korzeni przez larwy śmietki kapuścianej. Brak zapraw neonikotynoidowych oraz wycofanie chloropiryfosu tylko potęgują problemy ze skuteczną ochrona roślin przed tym szkodnikiem. Uszkodzony na jesieni korzeń rzepaku spowoduje duże problemy podczas wiosennej wegetacji roślin – zachwianie pobierania składników pokarmowych z gleby oraz „otwarte drzwi” do wnikania różnego rodzaju patogenów grzybowych czy szkodników. Z naszych obserwacji wynika również, że część plantacji „głoduje” – bardzo widoczne są niedobory azotu na liściach. Miejmy nadzieję, że wzorem roku poprzedniego Polska uzyska derogację na stosowanie tego bardzo ważnego makroelementu już w lutym. W przypadku rzepaku to azot powinien czekać na roślinę a nie na odwrót.

Chcielibyśmy również mocno podkreślić aby lustrację pól prowadzić przez cały okres wegetacji, nie tylko wiosną. Pozwoli nam to podjąć odpowiednie decyzje co do strategii ochrony oraz nawożenia roślin. Jeśli Państwo chcą skorzystać z usług naszych doradców zapraszamy do kontaktu, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich reżimów sanitarnych.