Po obfitych opadach śniegu oraz mrozach sięgających lokalnie nawet -20o C końcówka lutego przynosi nam spore ocieplenie. Według prognoz w dniach 24-26 lutego słupki rtęci mogą pokazać nawet 16o C w dzień oraz do 5o C w nocy. Choć to znaczące ocieplenie według synoptyków nie utrzyma się zbyt długo, to może mieć jednak wpływ na wegetację oraz rozwój ozimin. Chcemy Państwu podpowiedzieć co należałoby wykonać na waszych plantacjach aby zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu i rozwoju.

  1. Składniki takie jak potas, fosfor, magnez oraz siarka powinny zostać już zaaplikowane – są to makroelementy, które powinny czekać na rośliny a nie odwrotnie.
  2. Lustracja plantacji zbóż oraz rzepaku pod kątem występowania chorób pochodzenia grzybowego – odpowiednie rozpoznanie patogenów pozwoli nam dokładnie dobrać rodzaj fungicydu, który zastosujemy.
  3. Lustracja ozimin pod kątem niedoborów poszczególnych mikroelementów – szczególnie miedzi, manganu, cynku, boru (rzepak) oraz molibdenu.
  4. Monitorowanie występowania szkodników.
  5. Z początkiem marca wysiew pierwszej dawki nawozów azotowych. (aktualna oferta nawozowa jest dostępna u naszych doradców)
  6. Obserwacja pogody, stanu uwilgotnienia gleby oraz turgoru roślin – podjęcie decyzji o ewentualnym zastosowaniu regulatorów wzrostu.
  7. Rolnicy, którzy nie wykonali zabiegów herbicydowych na jesieni 2020 – również monitoring plantacji oraz dobór odpowiedniego herbicydu.

Należy się cieszyć z tego iż po raz pierwszy od kilku lat mamy zapas wody na start wegetacji – co znacząco ułatwi start naszym oziminom.

Jeśli chcą Państwo aby doradcy MR Minge mieli Wasze plantacje pod kontrolą zachęcamy do kontaktu.

Życzymy dużo zdrowia!

Pogoda 22 lutego – 1 marca 2021